Doğada yaşadığınız ferahlığın özgürlüğünü evinizde de her zaman yaşamanız için N-Space çözümüyle bütüncül tasarım çözümleri ürettik.

DOĞAL IŞIK VE İNSAN

“MUTLULUK/SAĞLIK VE IŞIK ARASINDA DOĞRU ORANTI VAR”

Sadece insanların değil, doğanın, hayvanların ve diğer tüm canlı varlıkların 24 saatlik döngüsü; güneş, ay ve mevsim döngüleriyle, yani ışıkla ilişkileriyle bağlantılı.

Bu yüzden de fiziksel, zihinsel ve davranışsal durumlar bu 24 saatlik döngüyle yakından ilişkili. Işık ve karanlık vücutta melatonin ve serotonin hormonlarının salgılanmasına neden oluyor. Dünyada yapılan onlarca araştırma, melatonin ve serotonin hormonları arasındaki ilişkinin, duygu durumu, depresyon, yaratıcılık, zihinsel netlik ve sağlık için çok önemli olduğunu gösteriyor. Güneş ışığının yoğun olduğu zamanlarda halk arasında  mutluluk hormonu denilen serotoninin salgılanması artarken, melatonin salgılanması azalıyor.

Şehir hayatında yeterli ya da hiç güneş ışığı almayan kapalı mekanlarda uzun süre vakit geçirmek insanların hormonal dengelerinin de bozulmasına, fiziksel ve zihinsel anlamda olumsuz etkilenmelerine

neden oluyor. Bu nedenledir ki, insanlar, güneşli günlerde kendilerini daha ferah, huzurlu ve mutlu hissederken güneş ışığının yeterli miktarda yeryüzüne ulaşamadığıkapalı havalarda huzursuz, karamsar ve mutsuz hissediyor. Bu bir mit değil, hormonlarımız güneş ışığını gerçekten seviyor. Güneş ışığından daha çok yararlanmamız, hormon dengemiz ve psikolojik sağlığımıziçin çok önemli.

Uyku düzenindeki en küçük bir aksama günlük hayatımıza doğrudan etki etmekte. İş hayatında verimsizliğe, iş kazalarının artmasına, aile içi ilişkilerin zayıflamasına neden olmakta ve öğrenme becerilerini olumsuz etkilemekte. Düşük serotonin, iştahın bozulmasına neden olmakta. Obezite veya anoreksiya nevroza, bulimia nevroza gibi yeme bozukluklarına da yol açabilmekte